Co je pravdy na tom, že snídaně je základ dne i formování postavy?

Pokud chcete cvičit, posilovat nebo pracovat na formování postavy, každopádně bude pro vás velmi důležitá vhodná a odpovídající životospráva. Význam jídla jako přísunu energie i stavebních materiálů pro organismus je neoddiskutovatelný. Jakou roli hraje snídaně?

Vhodně nastavené stravování pomáhá využít odvedenou práci ve fitku nebo v posilovně úplně nejlepším způsobem. Efektivita je mnohem vyšší než při konzumaci pokrmů vybraných nahodilým způsobem. A z hlediska budování a posilování svalové hmoty, získání dobré kondice nebo formování postavy je právě snídaně jedním z klíčových okamžiků celého dne. Nástupem snídaně ukončujeme noční půst a navíc vhodně zvolenou skladbou potravin můžeme ovlivnit úroveň dostupné energie na celý den i na plánovaný trénink.

 

Snídaně podle plánovaných aktivit

Vždy můžeme vycházet z toho, že nároky organismu budou tím vyšší, čím intenzivněji budeme cvičit. Proto je třeba počítat i s odpovídajícími nároky organismu na následné zotavení a regeneraci. Běžné tréninkové nasazení nepřináší následující den nic mimořádného kromě zvýšené chuti k jídlu, pokud ovšem tréninkovou zátěž navýšíme, výrazně vzrůstá i chuť k jídlu. To je ale správné, jedná se totiž o příznak toho, že tělo sílí, roste a adaptuje se. Chceme-li li dosáhnout nárůstu svalů a přibývání tělesné síly, je třeba konzumovat ve vhodný čas správnou potravu v odpovídajícím množství. Více se dozvíte v článku Co je pravdy na tom, že snídaně je základ dne i formování postavy?

 

První jídlo dne

Názory na snídani se v poslední době razantně mění. Pryč jsou doby, kdy snídaňovým doporučením kralovala hromada ovesných vloček či cereálií. První jídlo dne by v sobě mělo určitě zahrnovat vyvážené množství snadno stravitelných bílkovin, komplexních sacharidů a zdravých tuků. Právě bílkoviny nám umožní vhodným způsobem ochránit svalovou hmotu před případným rozkladem (katabolismem), navíc podpoří a urychlí regeneraci, v neposlední řadě také přispívají k nárůstu svalové hmoty. Jaké jsou nejvhodnější dostupné zdroje? Určitě to budou vejce, mléčné výrobky a sýry, kuřecí či hovězí maso. Důležité je dodat tělu i sacharidy, které je nejlepší konzumovat v podobě celozrnného pečiva, pečených brambor, do této skupiny (pro někoho možná trochu překvapivě) patří i fazole. Nepostradatelnou složkou jsou také tuky, rostlinné i živočišné, jejich přísun je ale třeba omezit na vhodné množství. Vhodným zdrojem jsou již výše uvedená celá vejce, maso, avokádo, losos, ořechy všeho druhu a samozřejmě opět mléčné výrobky.

 

Se snídaní není nutné pospíchat

Určitě není třeba se nijak nutit do snídaně bezprostředně po probuzení, tělo samo vydá signál, že potřebuje dostat potřebný příděl potravy. Chuť na snídani můžeme případně povzbudit i proteinovým koktejlem nebo bílkovinou ve formě syrovátky, případně si dopřejeme bylinkový čaj či sklenici vody ochucenou citrónovou šťávou. Vždy záleží na tom, zda máme dost času, nebo nás přece jen nějaký program (například pracovní povinnosti) trochu tlačí. Pokud jsme včera cvičili nebo posilovali, nebude asi o chuť k jídlu žádná starost, do snídaně se ale nelze nijak nutit.

 

Snídaně v poklidu chutná nejlíp

Pokud máte na snídani dostatek času, je to ideální stav a skvělý start do nadcházejícího dne. V takovém případě totiž můžete každé sousto co nejlépe zpracovat (rozkousat a proslinit), což napomáhá správnému trávení a zaručí i maximální využití energetické hodnoty stravy. Jídlo by mělo kromě vhodného složení být i chutně upraveno, to vám dodá mnohem větší pocit duševní i tělesné pohody. Při snídání byste se neměli zbytečně omezovat, ovšem je třeba se vyhnout i druhému extrému, kterým je snaha dojíst vše, co jste si naložili na talíř. Když máte pocit sytosti, je třeba s jídlem přestat. Bílkovinná složky slouží k ochraně, regeneraci a budování svalové hmoty, tuky pomáhají snižovat hodnotu glykemického indexu přijatého jídla, protože působí na pomalejší štěpení sacharidů a právě sacharidy (hlavně v celozrnné formě) zajistí dostatek energie na delší dobu. Potom bude i další trénink přínosný a smysluplný. Vyhnout byste se měli potravinám s vysokým glykemickým indexem, protože po nich velice brzy dostanete opět hlad a nezřídka i chuť na sladké. Takový bílý rohlík skutečně není vhodnou potravinou, pokud to s rolí snídaně ve vašem fitness jídelníčku myslíte vážně.

 

Stravu nelze ošidit

Složení stravy (to platí samozřejmě nejen pro snídani) bychom měli věnovat zaslouženou pozornost a vyhnout se občasnému pokušení zasytit se narychlo nepříliš výživným, i když chuťově třeba velmi přitažlivým pokrmem. Tělu by totiž potom chyběly důležité látky, o kterých byla řeč o něco výš. Navíc bychom to poznali na své kondici už při příštím tréninku, kdy by nám najednou potřebná část energie chyběla.

 

Několik tipů na vhodnou snídani

Velmi vhodná jsou vaječná jídla, například míchaná vajíčka se sýrem nebo omelety, do nichž můžeme přidat i kuřecí maso, palačinky se špenátem, tmavé pečivo s vařenými vejci, sýr s celozrnným pečivem, hemenex s libovou kvalitní šunkou, uzený losos nebo i hovězí carpaccio, pokud na něj máte ráno žaludek. Snídaně může být každý den jiná, vhodné zdroje energie jsou i ryby, med, arašídové máslo, avokádo i další ovoce a zelenina domácího původu. Dobrá snídaně je zkrátka tím správným startem do nového dne.

Switch language